Roman Łuczak

strona

IMG_9339           Witkowo

Roman Łuczak urodził się w 1956 r. w Stawiszynie, dzieciństwo i młodość spędził w Piątku Wielkim w powiecie kaliskim. Ukończył Szkołę Zawodową Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów w Koninie, następnie wybrał zawód żołnierza, do którego przysposobił się w Szkole Chorążych w Oleśnicy. Przez 32 lata pełnił służbę w jednostce wojskowej w Powidzu. Twórczością artystyczną Roman Łuczak zajął się po przejściu na emeryturę. Odwołał się wówczas do młodzieńczych prób artystycznych, a także do swojego wiejskiego pochodzenia i „folklorystycznych” wspomnień z rodzinnej wsi (m.in. grał na skrzypcach w zespole folklorystycznym). Rzeźby uczył się samodzielnie, studiując wydawnictwa poświęcone sztuce ludowej, albumy, katalogi wystaw, obserwował środowisko polskich twórców ludowych. Wśród nich szczególnie ceni sobie twórczość Zdzisława Purchały. We własnej twórczości porusza tematykę wiejską. Przedstawia rolników, gospodarzy i rzemieślników przy pracy, dawne zwyczaje i obrzędy, wierzenia demonologiczne, i tematy z kręgu ludowej religijności.

Za pracownię służy Romanowi Łuczakowi kuchnia we własnym mieszkaniu. Używa drewna lipowego. Tworzy rzeźby  pełnoplastyczne, jedno- i wielopostaciowe, a także płaskorzeźbione obrazy  o zwartych kompozycjach i wyrazistym rysunku, który łagodzi pastelowymi polichromiami. Malowanie rzeźb jest dla niego niezbędnym wykończeniem.

Święte osoby umieszcza w ornamentowanych bramach i łukach, w mandorlach, na barokowo zdobionych feretronach. Dekoruje je liliami i różami, figurkami ptaszków, osłania skrzydłami aniołów. Tematom i motywom zaczerpniętym z tradycyjnych zasobów nadaje nieraz  swoje własne ujęcia i symbolikę.

Roman Łuczak jest człowiekiem skromnym i poważnie podchodzącym do swojej twórczości. Uczestniczy w konkursach, wystawach, kiermaszach i festynach, jednak tylko tych, których poziom ocenia wysoko. Swoją twórczość określił kiedyś jako rodzaj misji i przesłania do współczesnego, zobojętniałego odbiorcy. Od 2010 r. jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

  • I nagroda  w Przeglądzie Twórczości Plastycznej O Złotą      Sztalugę – Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

Spory zbiór rzeźb Romana Łuczaka znajduje się w zbiorach Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s