Regina Buganik

strona

 HAFT, ZDOBNICTWO, PIECZYWO OBRZĘDOWE

Ur. 1926 r w Baniłowie (obecnie Ukraina)

zam. Stanów, gm. Brzeźnica, pow. żagański, woj. lubuskie

Pani Regina to rodowita Bukowinka, która na tereny obecnego województwa lubuskiego trafiła wraz z całą rodziną w 1946 roku     w grupie repatriantów. Tak się złożyło szczęśliwie, że cała rodzina i sąsiedzi zostali osiedleni we wsiach ze sobą sąsiadujących. Pozwoliło to im na kultywowanie tradycji i podtrzymywanie ich  w nowych już warunkach kulturowych. Całe życie pracowała wraz z mężem na gospodarstwie, wychowując dziewięcioro dzieci. Kilkoro z nich kultywuje nadal rodzinne tradycje, biorąc udział w lokalnych konkursach na wypieki obrzędowe.

Sama twórczyni znana jest przede wszystkim z wytwarzania koralikowych ozdób, stanowiących niezbędny element tradycyjnego stroju bukowińskiego. Do wyrobu biżuterii, która określa „dżordany”, potrzebne są drobne, kolorowe koraliki, agrafki i mocna nitka. Jeszcze do niedawna spędzała czas na żmudnym nizaniu koralików na długie nitki i przeplataniu ich tak, by powstawały różnej szerokości kolie i taśmy naszywane potem na koszule. Wzory układają się przede wszystkim w romby, zawsze skomponowane z kontrastowym tłem. W wyrobach Pani Reginy dominują kolory ciepłe, przede wszystkim czerwień i pomarańcz.

Zajmowała się także haftem, cały czas posiada tradycyjny ubiór bukowiński z własnoręcznie uszytą o ozdobiona haftem krzyżykowym, płócienną koszulą. W rodzinnych zbiorach znajdują się obrusy i serwetki haftowane przez nią w różnokolorowe wzory kwiatowe.

Należała także do zespołów śpiewaczych, które w repertuarze miały tradycyjne pieśni bukowińskie. Stale współpracuje z Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli, biorąc udział w jarmarkach, festynach i przeglądach lokalnej twórczości.

W Stowarzyszeniu Twórców Ludowych od 1969 r.

Nagrody i wyróżnienia:

  • Odznaka za Zasługi w Rozwoju Województwa Zielonogórskiego, 1981

Opr. A.W.Brzezińska

*Wywiad przeprowadzony w ramach projektu „Portret własny wielkopolskich twórców ludowych”. realizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanego w dziedzinie „animacja i edukacja kulturalna”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s