Marianna Filipiak

strona

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

PLECIONKARSTWO ZE SŁOMY

Urodzona: 1938 r. Dąbrowa gmina Koźminek powiat Kalisz

Zamieszkała: Dąbrowa gmina Koźminek powiat Kalisz

   Urodziła się w Dąbrówce, gdzie mieszka do dziś. Po zakończeniu edukacji rozpoczęła prywatną naukę u krawcowej w pobliskiej wsi. W późniejszych latach oprócz pracy na gospodarstwie rolnym, zajmowała się też krawiectwem i prowadziła swój niewielki warsztat w domu. Wyrabiania przedmiotów ze słomy nauczyła się jeszcze w domu rodzinnym, przedmioty takie wykonywała jej matka (która nauczyła się od babci) i ciotka. Postanowiła powrócić do nich po latach, jak przyznaje, początkowo było to formą uspokojenia i odprężenia w ciężkich dla niej chwilach.

      Bazą dla wyrabianych przez Mariannę Filipiak przedmiotów są wyplecione ze słomy różnej szerokości taśmy, wałeczki i maty. Robi z nich kapelusze, naczynka, torebki, koszyczki, grzebienniki, pudełka, nawiązując do tradycyjnych form przedmiotów wyrabianych przez mieszkańców wsi we wschodniej Wielkopolsce i do technik wyplatania taśm. Ze słomy robi też ozdoby – pająki, gwiazdki i aniołki na choinkę, zawieszki i inne, dodając do nich kolorowe bibułki i pasmanterię.

   W swojej pracy Pani Marianna używa słomy żytniej, którą pozyskuje na przełomie czerwca i lipca z gospodarstwa syna. Przedmioty plecione są wykonywane ze słomy mokrej, która pozwala na odpowiednie formowanie surowca. Wyplecione taśmy prasuje żelazkiem, dla uzyskania gładkości i połysku. Przedmioty z taśmy zszywa za pomocą nici. Tradycyjne pająki wykonuje z suchej słomy, którą odpowiednio obcina i łączy nićmi. W jej kolekcji zdarzają się jednak przedmioty, których poszczególne części są sklejane. Piękna jej ozdobom dodają również elementy wykonywane przez nią z bibuły (np. kwiatki) oraz inne elementy pasmanteryjne. Choć większość pomysłów na wykonywane przedmioty to zasługa jej mamy, Pani Marianna sama tworzy całkiem nowe wzory, które są wynikiem jej niemałych umiejętności, a także wyobraźni, która według niej przy takiej pracy jest najważniejsza.

   Słomkarstwo to obecnie jej pomysł na życie. Pani Marianna także przekazuje swoją wiedzę i umiejętności swoim dzieciom oraz wnukom. Wierzy, że jeden z wnuków, który interesuje się wyrobami babci i często jeździ z nią na warsztaty, targi sztuki ludowej, zachowa ten cenny dla niej zwyczaj rodzinny.

   Swoją pasją stara się zarazić nie tylko członków rodziny, ale też wiele osób, które przychodzą na warsztaty z jej udziałem. Dzięki współpracy z Centrum Kultury w Kaliszu oraz Grabowie nad Prosną często uczestniczy w akcjach promujących tradycyjne rękodzieło, ale też wyjeżdża na targi i jarmarki, by pokazać swoje wyroby. Jej prace znajdują się w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej oraz we Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie, ale też choinki w wielu domach przystrojone są niejednym słomianym aniołkiem.

W Stowarzyszeniu Twórców Ludowych od 2010 r.

Nagrody i wyróżnienia:

  • Dyplom i podziękowanie od Gminy Koźminek za zasługi dla rozwoju i popularyzacji regionu

Opr. Katarzyna Andrzejkowicz

Reklamy