Marianna Dobrowolska

strona

SONY DSC

HAFT

Ur. 1939 r w Kol. Biała

zam. Konin woj. wielkopolskie

Pani Marianna jest kobietą pełną werwy, energii i pomysłowości. Jej największą pasją jest hafciarstwo, któremu poświecą wiele czasu, spędzając długie godziny na precyzyjnym wykonywaniu drobnych ornamentów, przede wszystkim kwiatowych. Haftuje odkąd pamięta, zajmowały się tym wszystkie kobiety w rodzinie. Zapamiętany przez nią obraz z dzieciństwa to haftujące ciotka i kuzynki oraz ona sama z siostrą – bliźniaczką, Technik hafciarskich i wszystkich ściegów nauczyła się w szkole podstawowej, z czasem zaczęła się interesować regionalnymi odmianami haftów, poszukując wzorów i sama je komponując. Ulubioną techniką są hafty białe – kujawskie oraz snutki, wymagające dużej precyzji i czasu, by móc dokładnie wykończyć wszystkie elementy. Techniki snutkowej uczyła się od Danieli Krawczyńskiej z Goliny (pow. Jarocin) oraz u Stanisławy Kowalskiej, informacji o nich poszukiwała też na własną rękę w Muzeum Regionalnym w Jarocinie.
Jednym z większych zrealizowanych przez nią projektów było uszycie stroju ludowego na podstawie samodzielnie znalezionych materiałów archiwalnych. Strój posiada elementy bogato zdobione snutkami – koszulę i fartuch, a jego uzupełnieniem jest czepiec. Pani Marianna ubiera go na specjalne okazje, kiedy prezentuje swoje prace.
Stale współpracuje z Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Wielokrotnie prowadziła kursy i warsztaty haftu dla dzieci i młodzieży, starając się zachęcić uczestników do znalezienia w sobie pasji do poznawania różnych dziedzin rękodzieła.
Przez wiele lat pracowała jako nauczycielka, a już będąc na emeryturze zrealizowała swoje wielkie marzenie i pojechała na rok na Syberie, by tam uczyć języka polskiego potomków polskich zesłańców. Swoje przeżycia z tego okresu opisała w książce.

W Stowarzyszeniu Twórców Ludowych od 2006 r.

Nagrody i wyróżnienia:
– Odznaka Zasłużony dla Kultury Polskiej, 2012

                                                     Opr. A.W.Brzezińska

*Wywiad przeprowadzony w ramach projektu „Portret własny wielkopolskich twórców ludowych”. realizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanego w dziedzinie „animacja i edukacja kulturalna”.

Reklamy