Ludwik Oleksy

strona

SONY DSC

RZEŹBA

Urodzony:  1930 r., Paszyn

Zamieszkały: Zielona Góra, woj. lubuskie

Pan Ludwik pochodzi z Paszyna (pow. nowosądecki), jest absolwentem wrocławskiej szkoły oficerskiej. Koleje jego życia były skomplikowane, był więźniem politycznym, a to co wówczas przeszedł wywarło piętno na całym jego życiu. Kilkakrotnie zmieniał miejsce zamieszkania, by w końcu do Zielonej Góry trafić w 1967 roku. Przez ponad trzydzieści lat był pracownikiem Lasów Państwowych, co z kolei miało wpływ na tematykę jego twórczości.
Pan Ludwik rzeźbi przede wszystkim ptaki, jak najwierniej stara się odzwierciedlić cechy poszczególnych gatunków, oddać nie tylko kształt, ale i ubarwienie ptaka. W jego pracowni, która jest umiejscowiona w piwnicy domu, na półkach siedzą głuszce, rybitwy, dzięcioły, pawie, sowy… Osobną grupę stanowią rzeźby figuratywne – sceny wiejskie, Chrystusy Frasobliwe, rzemieślnicy, a także rzeźby odzwierciedlające jego trudne losy. Te ostatnie noszą przejmujące tytuły: Przesłuchanie, Wrzesień 39, Solidarni. Jednak jego ulubionym tematem zawsze było macierzyństwo.
Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli (kilka jest prezentowanych na wystawie stałej), Muzeum Leśnictwa Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie czy Muzeum Regionalnego w Pleszewie. Był uczestnikiem wielu wystaw i plenerów rzeźbiarskich.

W Stowarzyszeniu Twórców Ludowych od 1972 r.

Nagrody i wyróżnienia:
– Lubuska Nagroda Kulturalna 1969 r.
– Złota Odznaka Lubuskiego Towarzystwa Kultury 1972 r.
– Zasłużony Działacz Kultury i Zasłużony dla Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego 1984 r.
– Nagroda Specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2006 r.

Opr. A.W.Brzezińska

*Wywiad przeprowadzony w ramach projektu „Portret własny wielkopolskich twórców ludowych”. realizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanego w dziedzinie „animacja i edukacja kulturalna”.

Reklamy