Józefa Pawłowska

strona

SONY DSC

PISARSTWO

Urodzona:  1924 r., Jambiczno, ob. Białoruś

Zamieszkała: Gorzów Wielkopolski, woj. Lubuskie

Pani Józefa urodziła się w niewielkiej wsi Jambiczno, obecnie znajdującej się na obszarze Białorusi. Wraz z całą rodziną przyjechała na ziemie zachodnie w 1945 roku jako repatriantka. Ciężko pracowała prowadząc wraz z mężem gospodarstwo, położone na obrzeżach Gorzowa Wielkopolskiego, a także podejmując się innych zarobkowych prac, by móc utrzymać rodzinę. Jako pisarka zadebiutowała dość późno, bo dopiero w latach 70.XX wieku, poświęcając tej czynności każdą wolną chwilę.

Będąc osobą bardzo religijną, w latach 1978-1979 uczęszczała na Kurs Katechetyczny, a po jego ukończeniu pracowała krótko jako katechetka. Tworzy zarówno poezję o tematyce przede wszystkim religijnej, nasyconej duchowością i wrażliwością. Z czasem zaczyna tez tworzyć utwory prozatorskie, zawierające także i wątki bardzo osobiste, związane z jej rodzinnymi przeżyciami. Jest społecznikiem działającym na rzecz życia religijnego, sama redaguje darmowe czasopismo o charakterze społeczno-religijnym, zamieszczając w nim także teksty i wiersze własnego autorstwa.

Jest autorką kilku tomików wierszy i prozy m.in.: Plon drogi krzyżowej – mojego życia (Gorzów Wlkp.), Miłości barwa (Gorzów Wlkp., 1995), Światła w ciemności (Gorzów Wlkp., 1997), U Progu 2000 roku (Gorzów Wlkp., 2000) oraz poświęconej córce publikacji Tereska (Gorzów Wlkp., 2000). Wszystkie jej dzieła znajdują się w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp., z która wielokrotnie współpracowała biorąc udział w spotkaniach autorskich.

W Stowarzyszeniu Twórców Ludowych od 1988 r.

Opr. A.W.Brzezińska

*Wywiad przeprowadzony w ramach projektu „Portret własny wielkopolskich twórców ludowych”. realizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanego w dziedzinie „animacja i edukacja kulturalna”.

Reklamy