Józef Chojnacki

strona

SONY DSC

POEZJA I PROZA

Ur. 1935 r w Śródce

zam. Gułtowy, gm. Kostrzyn, pow. poznański, woj. wielkopolskie

Pan Józef całe swoje życie związany jest z Wielkopolską, i od dawna z Gułtowami. Tutaj pracował, założył rodzinę, obserwował życie swoich znajomych i sąsiadów. Otaczający wieś krajobraz – rozległe pola – stanowiły dla niego inspirację. Pierwsze próby poetyckie podjął jeszcze jako nastolatek. Poszukiwał formy wyrażania swoich odczuć i refleksji. Zadebiutował w roku 1975 na łamach gazety „Zielony Sztandar” i od tamtej pory regularnie publikował w lokalnej prasie, a z czasem i w innych gazetach ogólnopolskich. Wiele lat prowadził dziennik, w którym zapisywał swoje obserwacje – sceny z życia wsi i najbliższej okolicy. Fragmenty tych dzienników zostały opublikowane. Jego twórczość jest zaliczana do nutu pisarstwa chłopskiego, w którym dominującą tematyką jest przyroda, zmieniające się pory roku, zjawiska pogodowe, ale także bardzo osobiste wątki dotyczące własnych  przeżyć, życia rodzinnego.

Wielokrotny uczestnik i laureat Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Pocka oraz wielu innych konkursów. Autor kilku tomików wierszy i antologii twórczości m.in. Słowa słońcem wezbrane (Lublin 1988, Biblioteka Stowarzyszenia Twórców Ludowych, T. XXVII), Orząc w słowach (Lublin 1994), Białe kule dni (Lublin 1999), Siew jest nadzieją (Lublin 2005), Jeszcze obecny (Lublin 2009). W ostatnim wydawnictwie zawarte są nie tylko wiersze, ale i fragmenty dzienników, krótkie opowiastki i tzw. „zoostrofy” – humorystyczne niekiedy wierszyki o świecie zwierzęcym. Ilustracjami do ostatniego tomiku są prace Jego żony  Janiny, która tworzy obrazy techniką haftu krzyżykowego, pasteli oraz tempery.

W Stowarzyszeniu Twórców Ludowych od 1978 r.

Nagrody i wyróżnienia:

  • Nagroda im. Oskara Kolberga, 2000 r.
  • Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Jana Pocka, 1980 (I miejsce), 1979, 1981, 1982, 1994 (II miejsce), 1985, 1990 (III miejsce)
  • Nagroda specjalna w Ogólnopolskim Konkursie Literackim Stowarzyszenia Twórców Ludowych „Zamojszczyzna”, 1980 r.

Opr. A.W.Brzezińska

*Wywiad przeprowadzony w ramach projektu „Portret własny wielkopolskich twórców ludowych”. realizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanego w dziedzinie „animacja i edukacja kulturalna”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s