Eugenia Wieczorek

strona

IMG_9356

KORONKARSTWO – FRYWOLITKA

Urodzona: 1938 r. Dorostaje powiat Dubno województwo wołyńskie

Zamieszkała: Jarocin

Pani Eugenia Wieczorek zajmuje się frywolitką, czyli rodzajem koronkarstwa, w którym za pomocą czółenka i odpowiednich nici powstają niesamowite i delikatne wzory. Zaczynała od robótek szydełkowych oraz na drutach, a w latach 60. XX wieku za sprawą babci – Anny Poślednik zetknęła się właśnie z frywolitką. Technika koronkarstwa, którą się zajmuje, wymaga od niej zręcznego posługiwania się czółenkiem, które wyrabiał jej mąż. Ten misterny rodzaj koronki wymaga również ogromnego skupienia, a także lat wprawy. Nie sprawiało jej to większych trudności, być może dzięki odziedziczonym rodzinnie zdolnościom (jej mama zajmowała się plastyką dekoracyjną ze słomy). Z początku zajmowała się również, charakterystyczną dla jej regionu, snutką golińską, jednak ostatecznie skłoniła się ku wytwarzaniu frywolitki, którą zajmuje się do dzisiaj.

Z wykształcenia jest nauczycielką, czym zajmowała się do roku 1980, kiedy to przeszła na rentę. Nie zrezygnowała jednak z działalności edukacyjnej i rok później, po odbyciu kursu frywolitki, sama przejęła funkcję instruktorki w Klubie Nauczyciela w Jarocinie, tym samym przyczyniając się do stopniowego wzrostu zainteresowania tą dziedziną w regionie. Jej niemałe zdolności były zauważane przez jej uczniów, a frywolitka w niedługim czasie stała się popularna w regionie. Pani Eugenia zaczęła pokazywać swoje wyroby już nie tylko uczącym się adeptom, ale też na większych wystawach. Pierwszym ważnym wydarzeniem tego typu była wystawa zorganizowana przez Jarociński Ośrodek Kultury, z którym współpracuje do dziś. To właśnie na prezentacjach tego typu poznała wielu swoich kursantów, których również zapoznawała z tą piękną sztuką.

Oprócz Pani Eugenii, frywolitką zajmuje się również jej córka Ewa Kasprzak, którą nauczyła zręcznie władać czółenkiem i która dziś również należy do STL-u. Zdarza im się więc współpracować, zarówno w ramach organizowanych konkursów, ale też podczas wspólnych wystaw. Jej prace, dzięki temu wędrują po całym świecie i pokazują to, co w Polsce mamy najpiękniejsze. Jej piękne wyroby oraz hart ducha w promowaniu dziedziny, którą się zajmuje doprowadziły do tego, że w 2013 roku została wyróżniona niezwykle prestiżową nagrodą w Polsce, jaką jest Nagroda im. Oskara Kolberga. O jej zaangażowaniu świadczyć może także aktywne działanie w Wielkopolskim Oddziale Stowarzyszeniu Twórców Ludowych, w którym od lat zajmuje czołowe stanowiska, tym samym przyczyniając się do rozpowszechniania sztuki ludowej.

Frywolitkowe robótki to dla Pani Eugenii całe życie, nie rozstaje się z nim nawet w pociągu, czy też w kolejkach do lekarza. Jej mieszkanie wypełnione jest po brzegi wszystkimi koronkarskimi dziełami w przeróżnych formach, dzięki czemu widać, że zamieszkuje je prawdziwa twórczyni.

W Stowarzyszeniu Twórców Ludowych od 1998 r.

Odznaczenia, nagrody, wyróżnienia (wybór):

  • 2008 – Srebrny Medal „Zasłużony dla Cepelii”
  • 2009 – Medal okolicznościowy z Fundacji „Cepelia” na 60. rocznicę istnienia. „60 lat troski o ginące piękno”
  • 2010 – Srebrny Krzyż Zasługi Prezydenta RP
  • 2012 – Nagroda Fundacji im. Jerzego Bonieckiego „Polkul”
  • 2013 – Nagroda im. Oskara Kolberga

 Opr. K.Andrzejkowicz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s