Danuta Kasprzak

strona

SONY DSC

HAFT, RZEŹBA

Ur. 1938 r. w Garkach

zam. Garki, gm. Odolanów, pow. ostrowski, woj. wielkopolskie

Pani Danuta jest twórczynią wszechstronną, realizującą się w wielu dziedzinach rękodzieła. Wiele lat pracowała dla Cepelii wykonując hafty, rzeźby ceramiczne, malowane tkaniny, szycie i malowanie odzieży damskiej, wykonywanie drewnianych talerzy z wizerunkami m.in. zabytkowych budowli (m.in. poznańskiego ratusza, zamku w Gołuchowie). Swoją działalność udokumentowała w prowadzonej przez siebie kronice, w której zanotowała wszystkie swoje osiągnięcia w dziedzinie twórczość od roku 1950. Swoje prace prezentowała na ponad 30 wystawach organizowanych m.in. w Ostrowie Wielkopolskim i Odolanowie.
Całe życie jest związana za swoja rodzinną wsią Garki, w której w roku 1996 założyła Prywatne Muzeum Etnograficzne, które stało się nie tylko miejsce prezentowania zgromadzonych przez nia zbiorów etnograficznych oraz własnych wyrobów, ale jest przede wszystkim miejscem, w którym prowadzona jest szeroko zakrojona działalność edukacyjna i animacyjna skierowana do dzieci i młodzieży. To ważna część Jej działalności, z której jest szczególnie dumna.
Pani Danuta jest organizatorką wielu lokalnych wydarzeń (w tym cyklicznych Festiwali sztuki Ludowej), w tym kursów wielkopolskiego haftu nasnuwanego, który uważa za ważną część polskiego dziedzictwa narodowego. W 2003 roku założyła, przy dużym wsparciu swoich dzieci, Fundację Św. Rity na Rzecz Muzeum Ziemi Garkowskiej, by móc wesprzeć finansowo organizowane przez siebie działania.

W Stowarzyszeniu Twórców Ludowych: 1991 r.

Nagrody i wyróżnienia:
– Stypendia twórcze, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2000 i 2010 r.

Opr. A.W.Brzezińska
*Wywiad przeprowadzony w ramach projektu „Portret własny wielkopolskich twórców ludowych”. realizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanego w dziedzinie „animacja i edukacja kulturalna”.

Reklamy