Bożena Radzikowska

strona

SONY DSC

HAFT

Urodzona:  1926 r., Pyzdry pow. Września woj. Wielkopolskie

Zamieszkała: Budy gm. Jastrowie pow. Złotów                        woj. Wielkopolskie

Pani Bożena przez całe swoje życie zajmowała się haftem, będąc specjalistką przede wszystkim w dziedzinie regionalnego haftu kujawskiego, będącego jednocześnie jej ulubionym. Haftu  nauczyła się w domu rodzinnym – od mamy, babci i prababci. Już jako osoba dorosła zafascynowała się haftami regionalnymi, wielokrotnie udając się na wsie wielkopolskie w poszukiwaniu oryginałów, które były inspiracją dla jej własnej twórczości.

Przez szereg lat pracowała w Bydgoszczy jako nauczycielka . Równocześnie podjęła pracę dla Cepelii jako chałupniczka, wykonując hafty według zamówionych wzorów, tworząc tzw. unikaty. W ten sposób przepracowała dziesięć lat, na swoim koncie mając także projektowanie, szycie i zdobienie odzieży  damskiej, inspirowanej tradycyjnym zdobnictwem. Przechowywane pieczołowicie w domu hafty jej autorstwa są niezwykle precyzyjne, o drobnych wzorach i równych ściegach, wykonywanych cieniutką nitką.

Przez cały okres swojej artystycznej działalności prowadziła kronikę, w której gromadziła zdjęcia swoich prac, dokumentację wystaw i warsztatów oraz wycinki prasowe. Jej hafty można było oglądać podczas wystaw zorganizowanych m.in. w Domu Kultury „Orion” Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (1977) oraz w Muzeum Etnograficznym w Toruniu (1978). Brała udział w Ogólnopolskim Konkursie na Pamiątkę Województwa Bydgoskiego (1975) oraz w Ogólnopolskim Konkursie na Haft Ludowy (1977), w których zdobyła wyróżnienia. Wielokrotnie prowadziła kursy haftu dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Uczestniczyła systematycznie w imprezach o zasięgu lokalnym i regionalnym, odbywających się m.in. w Jastrowiu, Toruniu, Bydgoszczy, Żninie, Poznaniu, Inowrocławiu.

W Stowarzyszeniu Twórców Ludowych od 1968 r.

Nagrody i wyróżnienia (wybór):

  • Stypendium twórcze przyznane przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, 1977 r.
  • Stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki, 1978 r.

Opr. A.W.Brzezińska

Wywiad przeprowadzony w ramach projektu „Portret własny wielkopolskich twórców ludowych” realizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanego w dziedzinie „animacja i edukacja kulturalna”.

Reklamy