Bogdan Osuch

strona

Bogdan Osuch 2012

 RZEŹBA

Urodzony: 1945r. Jarocin

Zamieszkały: Jarocin

Bogdan Osuch urodził się w 1945 r. w Jarocinie. Jego rodzina przybyła tam przed II wojną światową z pobliskiej wsi Ludwinów. Bogdan Osuch, z zawodu elektryk, pracował w jarocińskiej fabryce obrabiarek. W 2010 r. przeszedł na emeryturę. Mieszka w kamieniczce w centrum miasta.

Rzeźbić zaczął w latach 60. ubiegłego wieku i samodzielnie się uczył. Przygoda z rzeźbą ludową zaczęła się pewnego dnia, kiedy żona z teściową pokazały jedną z jego rzeźb (przedstawiała szewca) w Cepelii, gdzie zyskała akceptację. Pierwsza wystawa jego rzeźb odbyła się w Jarocinie, w fabryce obrabiarek, w jego miejscu pracy.

Warsztat Bogdan Osuch urządził sobie na działce rekreacyjnej w pobliżu Jarocina. Wykonuje rzeźby mniejszych formatów i plenerowe, rzeźby pełnoplastyczne, półplastyczne oraz płaskorzeźby. Tematyki nie obawia się żadnej, szeroko czerpie z repertuaru tematyki ludowej: święci (Barbara, Franciszek, Jan Nepomucen), muzykujące anioły, kapliczki wkomponowane w konar drzewa, szopki bożonarodzeniowe zbudowane z pełnych figur a także półplastyczne, lokalny folklor, demonologia, kapele dudziarskie, postaci z dawnej i nowszej historii (Jan Paweł II) a także myśliwy, baba, młynarze. Rzeźbi też ptaki z realistycznie odtworzonymi detalami i kolorystyką upierzenia, wzorując się na atlasie ornitologicznym.

Rzeźby Bogdana Osucha są przeważnie monolityczne, masywne i zwarte. Hieratyczne, dorodne postaci mają mocne, grube rysy twarzy. Rzeźby Bogdan Osuch przeważnie maluje, gdyż takie uważa za wykończone. Stosuje żywe, nasycone barwy, rzeźbionym postaciom wyraziście podmalowuje rysy twarzy. W odpowiedzi na pytanie o szczególnie ulubione formy rzeźbiarskie, wskazuje na monolityczne kompozycje wielofigurowe, wielokierunkowo rozbudowane, gdyż stawiają one przed nim największe wyzwanie. Do takich należą rzeźby wozów zaprzężonych w konie, wiozących grupy rozbawionych weselników, czy rozśpiewany zespół folklorystyczny. Emanują afirmacją życia i humorem. Podobnie jak rubaszne postaci diabłów: Belzebub którego gęsto obsiadły małe diabełki, czy diabeł niosący na plecach babę do piekła. Rzeźby Bogdana Osucha pełne są kolorów, bogactwa i pogody ducha.

Bogdan Osuch to twórca aktywny, otwarty w kontaktach z ludźmi, zaradny, nie narzeka na brak zainteresowania i nabywców. Regularnie współpracuje z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Domem Kultury w Jarocinie, w przeszłości współpracował z Cepelią i Ars Polona (w latach 1991-1993). Utrzymuje kontakty z kolekcjonerami sztuki ludowej, wykonuje dla nich liczne zamówienia. Uczestniczy w Targach Sztuki Ludowej podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Jest laureatem licznych konkursów i przeglądów.

Rzeźby jego wystawiane były podczas licznych wystaw w Polsce, a także we Francji (Pfastatt), Austrii, w Nowym Jorku, Niemczech. Trafiły też do zbiorów Muzeum w Łęczycy, Muzeum Etnograficznego w Toruniu, Muzeum Etnograficznego w Poznaniu, Muzeum Harcerstwa w Warszawie, Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, Muzeum Regionalnego w Jarocinie, Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach, do kolekcji Wojciecha Siemiona.

W Stowarzyszeniu Twórców Ludowych od 1967 r.

Odznaczenia, nagrody, wyróżnienia (wybór):

  • III nagroda za kolekcję rzeźb w Konkursie-Przeglądzie na Wyroby Ludowe i Artystyczne (org. Cepelia) podczas 56 Międzynarodowych Targów Poznańskich, Poznań 1984 r.
  • Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Rzeźbiarskim „Patroni naszych Kościołów – św. Mikołaj”, Stryszawa-Bielsko-Biała 2008 r.
  • Honorowa Nagroda Specjalna w Konkursie na Milenijną Szopkę Bożonarodzeniową, VII Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Zegarków, Gdańsk 2000 r.

Opr. M.Romanow-Kujawa

Reklamy