Anna Barzyk

strona

  Anna_Barzyk

KORONKA – FRYWOLITKA

Urodzona: 1967 r.

Zamieszkała: Wilkowo gmina i powiat Świebodzin województwo Lubuskie

 

Bardzo trudno jest zdefiniować Annę Barzyk jako twórczynię jednej dziedziny. Mimo że w do Stowarzyszenia Twórców Ludowych wstąpiła jako koronczarka frywolitkowa, na przestrzeni lat zajmowała się również koronką szydełkową, klockową, decoupage’m, a od niedawna również garncarstwem i ceramiką. Jednak, zgodnie ze starym porzekadłem, szewc w dziurawych butach chodzi, zatem w domu pani Ani bardzo trudno znaleźć serwetkę jej autorstwa, ponieważ prawie wszystko sprzedaje albo rozdaje. Jednak, jako że koronki uwielbia, do własnego mieszkania kupuje cudze, na Allegro.

Z frywolitką Anna Barzyk spotkała się około 10 lat temu. Przeglądając „Poradnik Domowy” natknęła się przypadkowo na artykuł Jana Stawasza dotyczący frywolitek. Wiedziała, że musi nauczyć się ją wykonywać. Jako że w okolicy nie było nikogo kto by był w stanie ją nauczyć techniki, sięgnęła do internetu. Na podstawie filmiku instruktażowego nauczyła się robić jeden rządek, a dzięki wyobraźni przestrzennej reszta wydała jej się logiczna. Od tego czasu wykonywała głównie biżuterię, a od kilku lat również większe formy, jak serwetki, ozdoby na bombki czy jajka. I tak, jak przy wyrobie serwet trzyma się białych nici, tak przy biżuterii używa wielu kolorów oraz ozdób, jak koraliki i cekiny.

Najczęściej jednak pani Ania wykonuje biżuterię ślubną. Zaczęło się od tego, że pewnego dnia przyszła do pracy do szkoły w frywolitkowej kolii własnej produkcji. Koleżance tak się spodobała ozdoba, że zapragnęła mieć podobny naszyjnik założony w dniu swojego ślubu. Biżuteria zrobiła furorę wśród gości weselnych, przez co nie była ostatnią, wykonaną przez twórczynię.

Początkowo Anna Barzyk pracowała na gotowych wzorach, obecnie jednak wymyśla własne. Nie planuje ich z wyprzedzeniem, tylko na bieżąco podczas wykonywana koronki. Pomaga jej w tym, jak sama przyznaje, męski umysł oraz wyobraźnia przestrzenna. Nienawidzi robić dwa razy tych samych wzorów. Frywolitki wykonuje w domu. Dzięki podzielnej uwadze, nie musi skupiać się wyłącznie na liczeniu węzełków, lecz spokojnie może nadrabiać filmowe i serialowe zaległości. Obecnie frywolitki robi najczęściej w sezonie zimowym, kiedy w pracowni garncarskiej jest za zimno, by tam przebywać.

Twórczyni od 8 lat jest członkiem Lubuskiego Stowarzyszenia Twórców Rękodzieła Ludowego i Artystycznego w Ochli. Często bierze udział w jarmarkach i imprezach, organizowanych przez placówki muzealne oraz miasta, wystawiając się ze swoimi pracami. Chętnie dzieli się swoją wiedzą z innymi, ucząc chętnych na indywidualnych kursach. Prowadziła również szkolenia grupowe na Pomorzu. Prowadzi stronę internetową www.koroneczka.pl, a w przyszłości planuje wydać książkę z własnymi wzorami, które już od roku skrzętnie spisuje i opisuje.

W Stowarzyszeniu Twórców Ludowych od 2013 r.

Odznaczenia, nagrody, wyróżnienia (wybór):

  • III miejsce w Konkursie na Najpiękniejsze Rękodzieło

Reklamy